Cyberflashing cez Air Drop: úchylka s obnažovaním cez mobil
Viete čo je cyberflashing? Vo svete je to už žiaľ známa vec, u nás s tým zatiaľ nikto veľmi „nepokročil“. Devianti, ktorí pociťujú nutkanie odhaľovať sa, už dávno nemusia chodiť v plášti nahí v parkoch a ukazovať svoje obnažené partie ženám (či mužom). Už nejaký čas sa objavujú na Pokeci, keď posielajú nevyžiadanú fotografiu nič netušiacim ženám. Postačil na to nick adresátky, ktorý bol súčasne nickom pre email. Devianti, ktorí cítia sexuálne uspokojenie, ak si predstavujú, prípadne vidia reakciu človeka po zhliadnutí jeho genitálií, niektorí ani nepotrebujú iné spôsoby uspokojenia a na istý čas im postačí toto. Žiaľ opakovane. Jedenkrát, dvakrát, prípadne 20x za jediný večer. No funkcia Air Drop na mobilných telefónoch iPhone ponúka možnosť aj inú. Odoslať svoju nahú fotografiu v podstate komukoľvek. Deviant následne len nenápadne sonduje svoje okolie, komu vlastne fotografiu odoslal a môže len dúfať, že reakciu prijatia aj odhalí. AirDrop je tak zneužívaná a vo svete je to už známa vec.
Technológia Air Drop, teda presun fotografií
Pôvodne a vlastne stále funkcia Air Drop slúži pre zdieľanie fotografií medzi zariadeniami. Napríklad na hudobnom festivale, vo veľkom zástupe ľudí, prípadne v kine sa môže stať, že vám chce niekto odoslať cez zapnutú funkciu AirDrop fotografiu a ak ju prijmete, prakticky riskujete možnú nákazu. V teréne však rozposielanie nákazy nemusí byť úplne pravdepodobné, skôr sa stretnete práve s cyberflashingom. Cyberflashing je pojem pomenúvajúci neadresné rozosielanie nahej fotografie, napríklad pohlavného údu ďalším ľuďom bez varovania a očakávania takejto zásielky.
Je menej pravdepodobné, že by šlo o nahú fotografiu ženy a menej pravdepodobné, že by šlo o fotografiu neznámeho človeka a nie vlastnú. Páchatelia tejto spoločensky neprijateľnej zvrátenej a do istej miery dokonca protizákonnej činnosti potrebujú vidieť reakciu na jeho odhalené telo. Nie cudzie. Ide o kybernetický exhibicionizmus, ktorého cieľom je získať reakciu. Sú pritom prípady deviácií, ktoré reagujú arogantne a násilne pri urážkach a posmeškoch. Takýto páchatelia tejto činnosti tak nemusia zostávať len pri neadresnom odosielaní fotografií.
Cieľom tohto článku je však najmä poskytnúť radu k tomu, ako sa zachovať. Pre obe strany.
Čo robiť, ak takúto snímku získam?
Ak sa vám podarí na telefóne prijať snímku, ktorá vám nepatrila a obsahuje nahú fotografiu, sú rôzne situácie, ako sa zachovať. Ak ide o uzavretý okruh ľudí, máte pocit, že by mohla fotografia ohroziť mládež, prípadne cítite spoločenskú ujmu (v tejto chvíli je jedno, či je tomu tak naozaj, alebo máte vážny záujem na tomto postaviť odôvodnenie svojho konania), je možné kontaktovať políciu, ak je dostupná. Ideálne je však nevzbudzovať pohoršenie, neprejavovať reakciu pri ktorej páchateľovi dáte vedieť, že ste fotografiu videli.
Cyberflashing s tvárou je menej pravdepodobný, ale objavuje sa. Ľahšie tak zistíte, kto je páchateľom. Je tak dobré získať pomoc, vrátnica budovy, ochranka festivalu, polícia. Sexuálne obťažovanie a kyberšikana – práve k týmto dvom pojmom reálne v tomto prípade dochádza a preto môžete podávať námietky aj prostredníctvom polície, trestných oznámení a ďalších postupov.
Prečo takéto fotografie neposielať?
Každá snímka obsahuje záznam EXIF údajov a každý dobrý špecialista vie z fotografie zistiť tie správne údaje na identifikovanie konkrétneho typu telefónu. Dobrý špecialista vie veľmi obratne pracovať s faktami, dôkazmi, údajmi a dátami. Dokázanie pôvodcu snímky nie je komplikované. Komplikované je len pripustiť, že to ide. Odporúčame preto na Slovensku nepáchať podobnú trestnú činnosť a vyhýbať sa akýmkoľvek prejavom činnosti zvanej cyberflashing.
Nedávno to v Austrálii ešte pred odletom skúšal v naplnenom lietadle neznámy mladík. Netušil, že aj pilot má zapnutý iPhone a funkciou AirDrop prijal nechutnú snímku. Neznámeho dotyčného pritom cez intercom vyzval, aby s touto činnosťou prestal, inak lietadlo neopustí letisko a všetci sa vrátia do odletovej haly.
POZRI AJ: Kyberšikana je dôležitou kapitolou v knihe (Ne)bezpečný internet, kde je jej venovaný značný priestor. Určite si knihu pozrite.