Facebook inzerát a podvodníci s malými sumami

Podvodníci na Facebooku. Klamú (riskujú) aj pre 5 eur. Oplatí sa?

Bežne sa stretávame s trikom, ktorý podvodníci na Facebooku radi používajú a vždy bude mimoriadne úspešný.

Nepochybne ste súčasťou nejakej záujmovej skupiny, či bazáru. Na Facebooku je bežné byť súčasťou nejakej skupiny, pokúsiť sa predať hoci len raz v živote ojazdené auto, kočík, starý mobil, alebo dať svetu vedieť, že ste nejaký mobil našli. Z času na čas sa tak každý stretáva s výskytom podvodníkov. Či ste už divákom, alebo priamo poškodeným, nepochybne ste uvažovali nad tým, ako je možné, že sa objavujú podvodníci, ktorí sú schopní predávať neexistujúci tovar za 5 EUR a nkdy tovar neposlať. Ľahko sa to deje pri elektronike, pri knihách, dokonca aj prenájme ubytovania. Stačí, že zaplatíte zálohu, dorazíte na miesto a o prenajímateľovi, ktorému ste pred časom zaplatili na danom mieste nevedia absolútne nič. Podobné ponuky nájdeme aj na najväčšom inzertnom portáli bazoš.sk, ktorý je rovnako tak priestorom zneužitia.

Facebook inzerát a podvodníci s malými sumami

Bežný jav – ponuka, ktorá sa neodmieta

Bežne sa stretávame s trikom, ktorý podvodníci na Facebooku radi používajú a vždy bude mimoriadne úspešný. Niekto niečo predáva a mimoriadne pod cenu. Knihy, ktoré spolu môžu stáť 100 EUR sa náhle objavujú ako tie zadarmo. Osobný odber nie je možný, pretože predávajúci je vždy vzdialený od vás a budete to vy, čo prvý odhalí, odkiaľ ste. Vidíte inzerát, ktorý niečo ponúka dokonca zadarmo, či za cenu, ktorú si určíte vy. Pochopiteľne uhradíte poštovné, keď už je samotný produkt zadarmo. Lenže nepríde nič a profil predajcu viac nereaguje. Čo sa vlastne stalo?

Bussiness model, ktorý nie je o svedomí

Páchateľ má viacero účtov a sú ich celé stovky v rôznych odvetviac a zameraniach. Prinášajú ponuky lákavé, zaujímavé, bezplatné. Majú len podmienku, zaplatiť poštovné. Bežne nepokladáme za riziko poslať 4 alebo 5 eur poštovného. Ak si však vezmete do úvahy jednoduchú rovnicu 100 ľudí, ktorých dostane podvodník do pasce ponukou nádherných kníh, či parfémov, za ktoré chce len poštovné, pretože za chvíľu končí záruka, alebo sa ich jednoducho nevie zbaviť, ľahko zarobí 500 EUR.

100 podvodov po 5 EUR je 500 EUR. Ak k tomu pripočítame mnohých ľudí, ktorí prejavia vďačnosť a pošlú viac, suma narastá. Narastá dokonca aj vtedy, ak je z bezplatnej ponuky akákoľvek cena, ktorú si určí samotný záujemca – zákazník. Z vďačnosti teda pošle rôzne vysokú sumu. Zisk takéhoto podvodníka, v závislosti od toho, čo kupuje, môže byť pokojne 1000 EUR. Ak sa stále čudujete, či sa to podvodníkom oplatí, tak oplatí. Dôvodom je naša legislatíva.

Nejde o trestný čin

Podvod vo výške 5 až 1 eur totiž nie je trestným činom, iba ak priestupkom. Pre to, aby sa však policajný vyšetrovateľ v rámci trestného oznámenia vybral riešiť prípad, a vykonal prácu, ktorá ďaleko prevyšuje škodu 10 eur, je nevyhnutné spojenie poškodených. Pri sume 10 eur by sme totiž mohli hovoriť, že by takých prípadov boli tisíce. Dokonca medzi nimi aj nedorozumenia a rôzne omyly, strata vzájomnej komunikácie. Samotné prepojenie polície, prokuratúry a bánk je časovo náročná papierovačka a niekoľko úkonov, ktoré nemôžeme očakávať že sa začnú mobilizovať pre každý pár eurový prípad.

To sú pritom pochopiteľné dôvody. Trestný čin nastáva až vtedy, ak škoda presiahne 266 EUR. Títo drobní podvodníci dokážu úspešne fungovať celé roky. Číslo účtu môžu mať požičané (je takých prípadov naozaj veľa). Napríklad patrí rodinnému príslušníkovi, „bielemu koňovi“, nejakému inému disponentovi, ale pokojne aj samotnému páchateľovi. Môže ísť o ľudí v sociálne slabom prostredí, ľudí s neschopnosťou uvedomiť si následky a poškodenie vlastného mena. Ľudia, ktorým nezáleží na čistote vlastného štítu do toho idú dokonca pod svojim menom. No to je značne neobvyklé.

Obrázok bol aktualizovaný za vhodnejší k téme dňa 9.9.2022

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *