Občiansky preukaz

Úložiská: nahrávanie dokladov, zmlúv a osobných údajov môže stáť veľa

Úložiská predstavujú dlhodobý problém. Sú príležitosťou pre pozornejších obratnejších používateľov, kedy dokážu zasahovať do súkromia a zneužívať nepozornosť iných…

Úložiská predstavujú dlhodobý problém. Sú príležitosťou pre pozornejších obratnejších používateľov, kedy dokážu zasahovať do súkromia a zneužívať nepozornosť iných. Na internete sa pohybujú ľudia, ktorí ukájajú svoje deviácie, podivné chúťky, alebo len zbierky tým, že si sťahujú od nepozorných ľudí ich osobné dáta prostredníctvom P2P, ale sú medzi nimi aj tí, ktorým stačia úložiská. Ľudia, či dokonca firmy a zástupcovia rôznych organizácií občas urobia prešľap. Na úložisko nahrajú osobné údaje, celé doklady, pracovné zmluvy, zmluvy o vykonaní nejakej činnosti obsahujúc všetky podrobnosti o fyzickej osobe. Doklady, ktoré sa takto ocitnú na úložiskách, sú nekontrolovateľne šíriteľné kdekoľvek vo svete – ktokoľvek, kto vie, aké slovo zadať do vyhľadávania, môže doklady stiahnuť a použiť akokoľvek vo svoj prospech.

Je potrebné zopakovať, že úložiská, ktoré sprístupňujú všetok nahratý obsah s nastaveniami viditeľnosti, nemajú záujem o plnenie bežnej úlohy bežného úložiska, ale majú záujem na tom, aby bolo množstvo dát dohľadateľných. Aby tento objem dát zdržal používateľa, motivoval ho k nákupu ďalších programov / balíčkov sťahovaní a teda aby nakoniec službe zaplatil, ak chce výhody a mene obmedzení pri sťahovaní. Služby, ktoré majú celé rozhranie prispôsobené na to, aby poskytovali ponuku pre dopytujúcich sťahovačov, aj uploaderov, k sebe lákajú práve takéto živly. Každý jeden nepozorný nahrávač dát následne môže pykať. Je to až ťažko uveriteľné, ale každý mesiac sa na známych úložiskách objavujú nejaké zmluvy, množstvo osobných dát, celé doklady, cestovné pasy, české, slovenské, ale aj doklady zahraničných zamestnancov, uchádzačov o zamestnanie a podobne.

Na čo je dobré dávať pozor pri nahrávaní osobných údajov a dokladov?

  • Ak už naozaj musíte a nepoznáte iný spôsob prenosu väčších príloh, nezabudnite svoje súbory po použití prijímateľom, alebo potvrdení úradu, alebo zamestnávateľa o ich prijatí, zmazať.
  • Pri nahrávaní je poskytovaný dôležitý odkaz na zmazanie. Nezmažte si ho.
  • Aj po nahratí súboru je možné nastaviť v mnohých službách heslo pre prístup, alebo aspoň zobrazenie alebo nezobrazenie súboru vo výsledkoch vyhľadávania. Je nepochopiteľné ak niekto cielene potvrdí zobrazovanie takýchto citlivých údajov verejne. Zväčša takýto krok pramení z nepozornosti, alebo neschopnosti správne vyhodnotiť, čo funkcia znamená a nezáujmu si spätne overiť, k čomu vlastne nahratím súboru dochádza.
  • Buďte si vedomí akýchkoľvek rizík spojených s možnosťami zneužitia aj úspešne odstráneného, alebo predtým sprístupneného súboru. Doklady môžu byť šírené ďalšími „kolektormi“ v rámci ich objemných zbierok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *