eknihy na Facebooku výmena

Kyberkriminalita sa pácha ľahko a e-knihy sa veselo vymieňajú

Stať sa kyberzločincom sa dá naozaj veľmi jednoducho. A je pritom viacero tých, čo veselo vymieňajú elektronické knihy na Facebooku…

Stať sa kyberzločincom sa dá naozaj veľmi jednoducho. Mylný pocit o voľne dostupných informáciách a o používaní internetu „pre vlastnú potrebu“, respektíve niekoľko jednotlivcov a služieb pozmenilo vnímanie reality a preto existuje pocit, že čo je na internete, to je zadarmo. Lenže aj digitálny produkt je produktom. Nenapochodujete do elektrodomu Nay a nezoberiete z regálu hriankovač. Neprídete do Brlohu a nezoberiete si z police najnovší herný bestseller a nevypochodujete bez platenia. Prečo by malo byť online prostredie iné? Pritom nie je. Na Slovensku máme množstvo jednotlivcov, ktorí nemajú pocit, že robia niečo zlé, ak na úložiská nahrávajú hudbu, filmy, hry, software a pokojne aj nákresy plánov domov. Nemajú za zlé, alebo necítia, že konajú protiprávne, ak na bazoš.sk predávajú napálený Windows, alebo napálené MP3 kompletné diskografie Erica Claptona, či Death metalu, ktorý je stále v ponuke nejedného obchodu s nosičmi.

napálené CD na bazoši

na fotografii: len jeden sezónny príklad, pričom inokedy je možné nájsť aj iné kuriozity.

Pirátstvo, pritom občas akoby ani neuvedomené

Na Facebooku sa v mnohých skupinách pohybujú ľudia, ktorí nemajú zábrany hodnotiť a uvádzať filmy, ktoré otvorene priznávajú ako získané z uloz.to, ba čo viac, nemáme núdzu o pár verejných, či utajených skupín, ktoré sa špecializujú na sústredenie čitateľského záujmu o výmenu elektronických kníh. Elektronické knihy, ktorých ďalšie predávanie – výmena a akákoľvek distribúcia je porušením autorského zákona a zasahovaním do distribúcie, zväčša prevádzkujú ľudia, ktorí sa odvolávajú na „nespravodlivosť“ alebo na „odmietanie platiť za každú knihu“, respektíve uvádzajú často ako obhajobu niečo v zmysle „nenažrané vydavateľstvá, nenažraní autori…“.

eknihy na Facebooku výmena

Občas prekvapí, že správcom takejto skupiny je vysokoškolsky vzdelaný človek z pomerne známej univerzity s ešte dokonca technickým zameraním so šancou aspoň minimálnych znalostí fungovania internetu. Trendom však zostáva fakt, že mnohé verejné skupiny sú verejnými len chvíľu.

eknihy na Facebooku výmena

Zmena verejnej skupiny na súkromnú spôsobí, že do skupiny nemajú ako prichádzať ďalší členovia. Cesta príchodu nových zdrojov elektronických kníh bola zahataná. Administrátori takýchto skupín sa od takéhoto momentu potýkajú so zásadným problémom. Sú nimi otázky:

  1. Ako získať nových členov a zdroje e-kníh?
  2. Má zmysel spravovať takúto skupinu?

Aktuálne sa na Facebooku nachádza minimálne (naozaj len minimálne, keďže oveľa väčšie množstvo skupín je ukryté) 7 skupín, v ktorých sa vymieňajú elektronické knihy. Preniknúť do nich je jednoduché. Stačí sa príliš prejavovať v iných knižných skupinách a občas sa nájde samaritán, ktorý vám bude chcieť pomôcť a pošle pozvánku. Administrátori skrytých skupín ani netušia, koľko slovenských spisovateľov je medzi čitateľmi a koľkých priateľov majú medzi čitateľmi aj v takýchto skupinách. Dozvedieť sa o nich nemusí byť až taký problém. Aj keď je potrebná dávka šťastia a náhody v načasovaní.

Nie vždy je to skupina, môže ísť aj o stránku

Skupina na Facebooku je priestor, v ktorom sú si členovia rovní a majú rovnaké možnosti prispievania rovnako viditeľnou mierou. Stránka je kanál, ktorý je o prezentácii firmy, jednotlivca a viditeľné sú tak jeho príspevky. Stránka nemôže byť skrytá pred ostatnými a je buď viditeľná, alebo zrušená.

Stránka e-knihy

Napríklad táto stránka riskuje pomerne dosť. Jej príspevky tvoria odkazy na Google Drive, kde je viacero záznamov o IP adrese a teda aj používateľovi – jeho konto, Gmail a pod. Plnohodnotný pirát tak distribuuje obsah, zasahuje do autorských a distribučných práv a v tomto konkrétnom prípade tak vstupuje do sporu s vydavateľstvom IKAR, a.s., ktoré je zástupcom tohto autora na Slovensku a držiteľ práv k samotnej knihe. Takéto počínanie je jednoducho riskantné, no zrejme cíti beztrestnosť, ak sa ukrýva v rámci anonymity za stránku s jednoduchým názvom „E-knihy“. Občas to stačí.

Peter Rusina

Najväčšou otázkou je, či má Peter Rusina pocit, že je takéto počínanie celkom v poriadku.

Malé odporúčanie na záver. Nezakladajte podobné skupiny. Postoj vydavateľstiev a spisovateľov k miere okrádania ich diel a porušovania autorských práv sa mení. Jedného dňa nastane zlom, kedy niektoré nástroje a miesta zaniknú. Už dnes existuje množstvo záznamov o konkrétnych administrátoroch a vinníkoch. Napríklad podľa popularity príspevkov, celé XLS zoznamy plodných vymieňačov a obchodníkov s elektronickými knihami. A aj napriek upozorneniam fungujú naďalej pre pocit beztrestnosti. Až pokým…

Poznámka: vyčíslenie škody a ušlého zisku je záležitosťou rôznej metriky a postupov. Nezabudnite na to, že jednou zo zodpovedných osôb je páchateľ, druhou aj samotný prevádzkovateľ a udržiavateľ takejto skupiny a nemyslí sa tým Meta (Facebook).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *