Autorské právo pirátstvo sťahovanie

Pirátske súbory na úložisku: vaše knihy, hudba, filmy, či software?

Úložiská sú najjednoduchším spôsobom, ako medzi sebou šíriť veľkoobjemové dáta. Celé hudobné albumy…

Úložiská sú najjednoduchším spôsobom, ako medzi sebou šíriť veľkoobjemové dáta. Celé hudobné albumy, celé filmy, softwarové riešenia, hry, skrátka čokoľvek v dátovej podobe dnes piráti vedomí aj nevedomí zdieľajú a úložiská im podávajú pomocnú ruku. Kým na jednej strane sú to úložiská pre účely uploadera a jeho spôsoby šírenia, na druhej strane tu máme úložiská ako Datoid.cz alebo Uloz.to, ktoré ponúkajú priamo pole s vyhľadávaním. Už nie sú klasickým úložiskom pre vaše dáta, ale sú prehľadávateľnou databázou množstva nahratého obsahu a sprístupňujú takýmto oknom a funkciou prehľadávanie súborov. Ak sa objavuje dokonca aj rozdelenie na kategórie ako film, software, či hudba, je absolútne jasné, že tento sorting a možnosti správcov umožňujú presný dohľad nad obsahom, ktorý prijímajú. Ak patríte medzi poškodené strany, teda vydavateľov, autorov, hudobníkov, distribútorov, či predajcov licencovaného obsahu, nepochybne máte na tieto služby ťažké srdce.

Je však potrebné si uvedomiť, že:

  • svoje fungovanie si tieto služby dobre poistili obchodnými podmienkami. Na vonok pôsobia, že je len na samotných používateľoch miera legality nahrávaného obsahu. Neznámy používateľ tam vonku je autorom problému, ktorý nastal. Nie služba nahrala daný súbor na svoje servery. To je nutné chápať ako prvé. Napriek tomu, že služba môže vedieť o obsahu, má z neho zisk a je podmienky jasne vyjadrujú, kto je zodpovedný a služba to nie je.
  • služby radi uvádzajú vo svojich podmienkach, že na servery je zakázané nahrávať dáta tretích strán a podobne, napriek tomu, že pre ne robia tie najlepšie podmienky a presne vedia, ktoré súbory spôsobujú záťaž serverov, ktoré štatisticky vynikajú, a bolo by ťažko uveriteľné, ak by takéto analýzy úložiská nerobili. Robí ich každý portál a pri službách, ktoré využívajú server a kolíše im miera vyťaženosti je nepredstaviteľné, že by nemali vedomosť, že je aktuálne najsťahovanejším filmom Korisť: Prey, alebo iná novinka.
  • Zodpovednosť ukrývajú za podmienky, ale aj za profesionálnou právnou pomocou. Úložiská ako online služby tvoria určitý zisk a dokážu si preto zaistiť silnú právnu ochranu. Ak teda prichádzate s argumentom, že vás okradlo a zneužilo úložisko a budete od neho požadovať odškodné, zrejme dostanete rovnakú správu, akú dostane ktokoľvek, kto požaduje stiahnuť súbory a odvolajú sa na niekoľko bodov v ich podmienkach. Nebude to nič nové.

Ako doceliť, aby vaše súbory zmizli?

Každá z úložiskových služieb vo svojich obchodných podmienkach uvádza postup, alebo kontakt, kam sa možno obrátiť v prípade pochybnosti o legalite, alebo v rámci nahlásení zneužitia, či porušenia autorských práv. Samozrejme, že takýto kontakt môžete opakovane používať a aj daný pirát, ktorý súbor nahral môže dokonečna súbor nahrávať znovu a znovu. Úložiská majú možnosti na to, aby opätovné závadné súbory nahrávali. Je možné nastaviť filtre, obmedzenia, prípadne takéhoto používateľa blokovať. Nič z toho sa ale nedeje. Ako poškodení to môžete požadovať, ale z dlhoročnej praxe sa to nepodarilo docieliť žiadnemu právnemu oddeleniu nikde u žiadneho vydavateľa. Stačí pritom, aby úložisková služba na takéto žiadosti nijako nereagovala, vyhýbala sa a opakovala svoje automatické správy. Aj takto to ide.

Docieliť zmazanie vašich súborov pre daný čas je dobré uvedením všetkých odkazov na konkrétne súbory. Pripojte informáciu o tom, kto je vlastník práv. Ohraďte sa pred akýmkoľvek zneužívaním súborov, zasahovaním do vašich práv ako autora, alebo práv ako distribútora. Vyjadrite svoju nespokojnosť s fungovaním služby, neschopnosťou obmedzovať takéto správanie z vonka a zachovávať vaše, ale aj podobné súbory aj naďalej prístupné. Je celkom možné, že si zamestnanci kontrolujúci „abuse“ emailové schránky nevstúpia do svedomia, ale aspoň minimálny nátlak nezaškodí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *