úložisko

Úložiská / filehostingy delíme na tie, čo nechcú a chcú byť pirátske

Kládli ste si niekedy otázku, ako rozdeliť úložisko na internete? Mnoho firiem má problémy s kradnutím dát, software, licenčných kľúčov. Autori hudby nariekajú, že ich CD je v MP3 podobe zdieľané bezplatne a interpret z toho nemá nič. Autori kníh píšu knihy, vynaložia veľké úsilie, aby vôbec zaplatili vydanie, zalomenie knihy a samozvaný hrdina spoločnosti knihu zavesí vedome na internet ako „pomoc spoločnosti“. Úložiská delíme na pirátske a nepirátske, respektíve tie, ktoré nechcú mať spojenie s pirátstvom a svoju úlohu si dobre strážia. Občasné zneužitie tak netvorí zásadný problém, ako je to pri vyslovene pirátskych službách, ktoré priamo vedia, že sú pirátske a bez akejkoľvek hanby pre toto pirátske využívanie majú pripravené aj všetko rozhranie.

úložisko

Umožňujú vyhľadávať, ba dokonca rozdeľovať kategórie súborov. Budú sa síce vyhovárať, že netušia nič o tom, čo súbory obsahujú a nezasahujú do nich. No ako správcovia portálu a serverov majú oveľa väčšie právomoci na filtrovanie obsahu, možnosti blokovania. Nerobia to. Pripravili by sa o imidž medzi tými, ktorí ich potrebujú. Pripravili by sa o investujúcich ľudí, ktorí platia, aby mohli tieto súbory sťahovať. Bez štipky hanby sa bránia obchodnými podmienkami a firmy, ktorých práva sú poškodené, nech trpia naďalej. Nuž teda, ak delíme úložiská, potom na tieto dve skupiny.

Úložisko so záujmom o plnenie úlohy úložiska:

  • ponúka svoje služby na prenos dát vám a ponúkne vám odkaz na stiahnutie aj zmazanie súboru
  • vo svete hojne využívaným úložiskom dát, ktoré nemá v úmysle ponechávať súbory dlhšie a vytvárať pirátsku príležitosť, je napríklad wetransfer.com, alebo

Úložisko so záujmom o niečo viac ako len úlohu úložiska

  • ponúka svoje služby na prenos dát vám a ponúkne vám odkaz na stiahnutie aj zmazanie súboru
  • verejnosti ale ponúka políčko vyhľadávania a teda sprístupnenia k tomu, čo ste nahrali. Ak ste nahrávali nepozorní, služba sprístupňuje vaše dáta verejnosti. Ak ste nahrávali dáta, ktoré môžu byť verejnosti prístupné, v takom prípade ste jednoducho šíriteľom určitých dát.
  • takéto služby majú upravené stránky s možnosťou vyhľadávania len preto, aby umožnili ďalšie šírenie dát na základe výsledkov vyhľadávania. Žiadne skutočné úložisko k vašim dátam nechce pustiť ostatných. Pirátmi zneužívané úložiská však potrebujú, aby boli dáta nájdené a stiahnuteľné rýchlejšie len za poplatok. Výsledkom je zisk úložiska.

Dôležitá poznámka

Je dobré rozoznávať služby so záujmom plniť úlohu úložiska od tých, ktorí využívajú dieru na trhu a poskytujú služby uploaderom a downloaderom. Záujem o warez totiž vytvára dopyt a ponuku. Zisk prestíže v komunite je ziskom pre tých, ktorí súbory nahrávajú. Najviac času a energie do pirátskej činnosti šírenia rôznych súborov pritom vkladajú ľudia asociálni, nespoločenskí, ľudia s menším spoločenským neuplatnením a pokojne ľudia, s možnými poruchami. Je ťažké si predstaviť, že by vo veľkej miere zdravý človek venoval čas opakovaným nahrávaním veľkoobjemových súborov len preto, aby nahnal strach hudobným vydavateľstvám, herným distribútorom a filmovým spoločnostiam svojou rozsiahlou činnosťou a zanedbával tým svoje prirodzené vzťahy, manželstvo, výchovu detí, alebo pracovné povinnosti. Nakoniec sú za tieto výskyty pirátskych súborov neraz zodpovedné deti, školopovinná mládež a ľudia nezamestnaní. Je škoda energie, ktorú do tejto činnosti vkladajú, pritom využiteľná by mohla byť aj inými cestami. Úložiská, ktoré dokážu týchto ľudí odmeňovať za ich záslužnú prácu a zvyšovanie ziskovosti služieb, sú už potom čistými obchodníkmi s pirátskym obsahom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *